Wydrukuj tę stronę
14 listopada 2012

Dokonywanie przesunięć w budżecie projektu a różnice kursowe

Pytanie:

W zasadach finansowania zawarto następujące zapisy:
Dopuszczalne jest dokonywanie przez beneficjenta przesunięć w budżecie projektu określonym w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu, którego suma kontrolna została zapisana w umowie o dofinansowanie projektu, do 10% wartości środków alokowanych na zadanie, z którego przesuwane są środki oraz na zadanie/zadania, na które przesuwane są środki. Dokonywanie takich przesunięć nie wymaga informowania IW (IP2) / IP lub IZ, pod warunkiem, że przesunięcia te:

  • nie zwiększają łącznej wysokości wydatków dotyczących cross-financingu w ramach projektu;
  • nie zwiększają łącznej wartości zadania „Zarządzanie projektem”;
  • nie wpływają na wysokość i przeznaczenie pomocy publicznej przyznanej beneficjentowi w ramach projektu
  • nie dotyczą zadań lub części zadań rozliczanych ryczałtowo;
  • nie wpływają na zmianę łącznej kwoty wydatków na wynagrodzenie personelu w ramach zadania „Zarządzanie projektem”.

Jednocześnie powyższe ograniczenia nie mają zastosowania w przypadku gdy przesunięcia wynikają z różnic kursowych powstałych w projektach współpracy ponadnarodowej lub projektach z komponentem współpracy ponadnarodowej**.
Zastanawiamy się czy oznacza to, że beneficjent może przesuwać środki w ramach PWP bez zachowania wypunktowanych powyżej warunków czy może dotyczy to również albo tylko limitu 10% przesunięć.

Stanowisko IZ – e-mail z dn. 04.06.2012
Poniższy wyjątek dotyczy zarówno limitu 10%, jak też przypadków, których przesunięcia w ogóle nie mogą dotyczyć, bez względu na limit.


Dodatkowe pytania KIW do IZ – e-mail z dn. 05.06.2012

Mamy prośbę o doprecyzowanie stanowiska poprzez potwierdzenie poniższego:
1. Czy w świetle odpowiedzi IZ, w praktyce:
1) Beneficjenci nie muszą informować IW (IP2) / IP lub IZ w przypadku przesunięć przekraczających 10% budżetu w przypadku gdy przekroczenia wynikają z „różnic kursowych”*
2) Beneficjenci nie muszą informować IW (IP2) / IP lub IZ w przypadku, gdy przesunięcia wynikające z „różnic kursowych”* spowodują przekroczenia w budżecie w następujący sposób:

  • zwiększają łączną wysokość wydatków dotyczących cross-financingu w ramach projektu;
  • zwiększają łączną wartość zadania „Zarządzanie projektem”;
  • wpływają na wysokość i przeznaczenie pomocy publicznej przyznanej beneficjentowi w ramach projektu[2]
  • dotyczą zadań lub części zadań rozliczanych ryczałtowo;
  • wpływają na zmianę łącznej kwoty wydatków na wynagrodzenie personelu w ramach zadania „Zarządzanie projektem”.

2. Mamy jeszcze pytanie, czy w przypadku ww. kategorii obowiązują jakieś limity określone na poziomie Programu i/lub systemu realizacji PO KL, np. organicznie cross-financingu do 10%/15% wartości projektu.
* Pisząc o „różnicach kursowych” mamy na myśli różnice rozumiane jako wydanie więcej środków niż planowano w budżecie projektu ze względu na zastosowanie innych kursów walut na etapie planowania budżetu i innych na etapie rozliczania wydatku poniesionego – zatem mamy tu na myśli różnice pojawiające się na poziomie zarządzania finansowego projektem, nie zaś różnice kursowe w sensie księgowym (zgodne z zasadami rachunkowości), w stosunku do których obowiązuje zapis Zasad finansowania, zgodnie z którym ujemne różnice kursowe nie są kwalifikowalne.

Stanowisko IZ – e-mail z dn. 03.08.2012
Opisane powyżej przesunięcia wynikają z różnic kursowych, a nie z faktycznego przenoszenia wydatków przez beneficjenta, zaś na różnice kursowe beneficjent nie ma wpływu, stąd trudno wymagać, aby wymagały one np. zgody IP. Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL, ani też Zasady finansowania PO KL nie określają limitów do tego rodzaju "przesunięć".
Należy przy tym pamiętać, że mowa jest powyżej o „przesunięciach”. Tym samym takie przesunięcia nie mogą zwiększać całkowitej wartości projektu.

** W wyniku nowelizacji Zasad finansowania PO KL obowiązującej od 01.01.2013 r. cytowany zapis został doprecyzowany. Jego aktualne brzmienie to:
Jednocześnie powyższe ograniczenia nie mają zastosowania w przypadku przesunięcia środków (oszczędności) wynikających z różnic kursowych powstałych w projektach współpracy ponadnarodowej (wyodrębnionych – kom. lub projektach z komponentem współpracy ponadnarodowej.