Biblioteka Kiw

14 listopada 2012

Partnerzy ponadnarodowi - podmioty spełniające definicję beneficjenta Wydrukuj

Pytanie Instytucji Pośredniczącej:


W trakcie przeprowadzanej weryfikacji formalnej wniosku o dofinansowanie projektu innowacyjnego z komponentem ponadnarodowym natknęliśmy się na problem partnerstwa, gdzie partnerem ponadnarodowym była nieformalna grupa studentów z Białorusi reprezentowana zresztą przez osobę, która reprezentowała jednocześnie beneficjenta jak i partnera krajowego.


1. Zgodnie z dokumentem Zakres realizacji projektów partnerskich w roli partnera mogą występować jednostki niespełniające definicji beneficjenta np. partnerami mogą być podmioty nieposiadające osobowości prawnej.
 

2. Zgodnie z Zasadami dokonywania wyboru projektów w przypadku partnerstwa ponadnarodowego należy złożyć list intencyjny, który musi jednoznacznie wskazywać na zamiar podpisania umowy o współpracy ponadnarodowej. We wzorze niniejszej umowy (w liście intencyjnym nie ma tego wymogu) widnieje miejsce na złożenie pieczęci instytucjonalnej partnera, a w załączniku wskazuje się na typ organizacji oraz jej status prawny, co wskazuje na konieczność      zawarcia partnerstwa z instytucją a nie osobą fizyczną (lub osobami fizycznymi będącymi "członkami " nieformalnej grupy). Jednak w przedmiotowym załączniku jest również miejsce na wskazanie innych      organizacji i innego (niezdefiniowanego statusu prawnego).
 

3. W różnych dokumentach znajduje się zapisy, że parter ponadnarodowy wykonuje samodzielnie przyjęte na siebie zadania i wnosi odpowiednie zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne i finansowe.
 

Reasumując, czy właściwym jest przyjęcie, że w projektach innowacyjnych z komponentem ponadnarodowym partnerem ponadnarodowym powinny być jedynie organizacje spełniające definicję beneficjenta?


Odpowiedź IZ – e-mail z dn. 20.03.2012 r.


Zgodnie z Zakresem realizacji projektów partnerskich określonym przez IZ PO KL z dnia 1 stycznia 2012 r.:

pkt 5:
Partnerami w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki mogą być:
wszystkie podmioty uprawnione do składania wniosków spełniające definicję beneficjenta (niezależnie od tego czy są lub czy nie są wymienione w danym Działaniu lub Poddziałaniu Szczegółowego Opisu  Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki),  jednostki niespełniające definicji beneficjenta na zasadach określonych  w niniejszym dokumencie.

 

Zasady, o których mowa w pkt 5 określone zostały w pkt 40:


W projektach będących oddolnymi inicjatywami edukacyjnymi na obszarach wiejskich (w ramach Działania 9.5) oraz w projektach systemowych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Powiatowych Urzędów Pracy partnerami mogą być również podmioty działające lokalnie, nieposiadające osobowości prawnej, takie jak m.in. koła gospodyń wiejskich, grupy parafialne, itp.



W przypadku, gdy partnerem w projekcie jest podmiot działający jako stowarzyszenie zwykłe – z uwagi na to, że stowarzyszenie zwykłe nie posiada osobowości prawnej – zobowiązania majątkowe mogą zaciągać członkowie osobiście lub działając przez pełnomocnika na zasadach i w sposób określony w przepisach Kodeksu cywilnego o pełnomocnictwie.



W przypadku, gdy partnerem w projekcie, jest podmiot o charakterze niesformalizowanym – dotyczy to podmiotów, które działają bez formalnej podstawy prawnej, nie zaś grupy osób zawiązanej wyłącznie na potrzeby projektu  - wszelkie zobowiązania mogą być zaciągane bądź na zasadzie umów cywilnoprawnych zawartych z poszczególnymi członkami grupy, tzn. beneficjent zawiera umowy cywilnoprawne z każdym z członków podmiotu, bądź poprzez ustanowienie pełnomocnika członków podmiotu na zasadach i w sposób określony w przepisach Kodeksu cywilnego o pełnomocnictwie i podpisanie między nim a beneficjentem umowy partnerskiej o charakterze cywilnoprawnym.



W obydwu ww. przypadkach we wniosku o dofinansowanie w punkcie 2.8 wniosku o dofinansowanie projektu wpisujemy nazwę organizacji lub grupy i nazwisko pełnomocnika np. „koło gospodyń wiejskich reprezentowane przez ……”.


 

W związku z powyższym możliwość zawarcia partnerstwa z jednostką niespełniajacą definicji beneficjenta (nieposiadającą osobowości prawnej) ogranicza się tylko do Działania 9.5 (oddolne inicjatywy edukacyjne na terenach wiejskich)  oraz projektów systemowych OPS, PCPR i PUP. Tym samym w projektach innowacyjnych z komponentem ponadnarodowym partnerem ponadnarodowym mogą być jedynie podmioty spełniające definicję beneficjenta.