Biblioteka Kiw

14 listopada 2012

Współpraca z podmiotem zagranicznym w projektach standardowych/innowacyjnych a współpraca partnerska w ramach projektów współpracy ponadnarodowej Wydrukuj

Zwracam się z zapytaniem o wyjaśnienie zapisów interpretacji dot. kryterium formalnego - rocznego obrotu projektodawcy i partnerów – zastosowanie w odniesieniu do partnerów ponadnarodowych, zamieszczonej na stronie www KIW.
 

Kiedy mamy do czynienia z partnerstwem z podmiotem zagranicznym, nie będącym projektem współpracy ponadnarodowej? Czy taka sytuacja może zaistnieć w przypadku konkursu na projekty innowacyjne z komponentem ponadnarodowym? Czym różni się wniosek o dofinansowanie projektu w takim przypadku od projektu współpracy ponadnarodowej?


Stanowisko IZ – e-mail z dn. 23.09.2011


Zgodnie z Wytycznymi w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej  w ramach PO KL, projektem współpracy ponadnarodowej PO KL jest projekt, który zakłada wspólną realizację działań kwalifikowanych przewidzianych w załączniku nr 8 do ww. Wytycznych, a także w przypadku którego wskazano na rzeczywistą wartość dodaną wynikającą ze współpracy ponadnarodowej i podpisano umowę o współpracy ponadnarodowej (nie są to jedyne cechy tychże projektów, a jedynie najbardziej wyróżniające elementy). Aby można było mówić o współpracy ponadnarodowej nie wystarczy uczestnictwo w projekcie podmiotów zagranicznych, innymi słowy pomiędzy partnerami projektów współpracy ponadnarodowej musi zachodzić wymiana doświadczeń wynikająca z ich funkcjonowania w innym kraju.


Projekt, który przewiduje współpracę z podmiotem zagranicznym, ale nie spełnia ww. przesłanek określonych Wytycznymi i nie zakłada wymiany doświadczeń wynikającej z funkcjonowania partnerów w innym kraju, nie może być uznany za projekt współpracy ponadnarodowej PO KL, a jedynie za projekt standardowy (realizowany w ramach Działań/Poddziałań PO KL) lub innowacyjny, przewidujący przeprowadzenie pewnych działań poza granicami kraju. W pewnych sytuacjach – jeśli jest to uzasadnione zakresem współpracy – podmiot zagraniczny może zostać potraktowany jako partner krajowy. Wówczas należy w stosunku do niego stosować zasady realizacji projektów partnerskich krajowych obowiązujące w PO KL. Zasady te będą odnosiły się do podmiotu zagranicznego na wszystkich etapach realizacji projektu - wypełniania wniosku o dofinansowanie (w tym spełniania kryteriów formalnych – w omawianym przypadku – dot. rocznego obrotu projektodawcy i partnerów), podpisywania umowy o dofinansowanie (przedkładania wymaganych dokumentów), finansowania, rozliczania wydatków itp.).


W takiej sytuacji projekt nie jest składany jako projekt współpracy ponadnarodowej, a zatem przygotowując wniosek o dofinansowanie w punkcie 1.12 należy zaznaczyć „nie”. To,  czy projekt bez komponentu ponadnarodowego może być złożony w odpowiedzi na dany konkurs zależy od zapisów dokumentacji konkursowej. Jeśli konkurs jest przewidziany wyłącznie dla projektów z komponentem ponadnarodowym, projekty nie przewidujące takiego komponentu nie mogą być składane.