Biblioteka Kiw

14 listopada 2012

Możliwość realizacji projektu z komponentem ponadnarodowym zgłaszanym jako zmiana do wniosku o dofinansowanie a zapisy dokumentacji konkursowej wykluczające taką możliwość Wydrukuj

Synteza odpowiedzi IZ – pismo nr DZF-I-82206-4-HK/10 z 13.01.2010 r.


Zgodnie z zapisami PO KL obszary, w których możliwa jest realizacja projektów współpracy ponadnarodowej są definiowane dwutorowo: (1) przez IP, które definiują na etapie Planu działania, w przypadku których Działań/Poddziałań ogłaszane będą konkursy na projekty współpracy ponadnarodowej lub realizowane będą projekty systemowe współpracy ponadnarodowej; w omawianym przypadku projekty są składane i realizowane od początku jako projekty współpracy ponadnarodowej (2) przez beneficjentów realizujących projekty, którzy występują do IP z wnioskiem o rozszerzenie zakresu projektu o komponent ponadnarodowy (współpraca ponadnarodowa jest wprowadzana w trybie zmian do wniosku o dofinansowanie).
 

Biorąc pod uwagę powyższe należy podkreślić, że dokumentacja konkursowa wskazuje informacje dotyczące rodzaju projektów, które mogą zostać złożone w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie. Jeśli w dokumencie tym wskazano, że nie przewiduje się możliwości realizacji projektów współpracy ponadnarodowej w rozumieniu Wytycznych w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej, oznacza to, że IP nie przewiduje możliwości realizacji projektów zakładających współpracę ponadnarodową od samego początku realizacji składanych projektów. IP korzysta wówczas z pierwszej możliwości wskazanej w PO KL, o której mowa powyżej (pkt 1). Powyższy zapis w dokumentacji konkursowej powoduje, iż wszystkie projekty, które zakładałyby realizację współpracy ponadnarodowej od samego początku będą niezgodne z ogłoszeniem o konkursie. Zapisu tego nie należy jednakże interpretować w kontekście zmian wprowadzanych do projektu.
 

Druga możliwość wskazana w PO KL (pkt 2 powyżej) odnosi się do projektów już realizowanych i oznacza prawo przysługujące każdemu beneficjentowi, bez względu na zapisy dokumentacji konkursowej, zgłoszenia zmian polegających na rozszerzeniu projektu o współpracę ponadnarodową.


Zapisy dokumentacji konkursowej nie wykluczają zatem możliwości wprowadzania zmian i realizacji projektu z komponentem zgłaszanym jako zmiana do wniosku o dofinansowanie. Powodem negatywnej opinii w tym zakresie może być jedynie brak uzasadnienia merytorycznego dla zaproponowanych zmian i inne kwestie wynikające  m.in. z obowiązku przedstawienia listu intencyjnego czy umowy o współpracy ponadnarodowej. Fakt ten jednak może być zweryfikowany dopiero po przedstawieniu przez beneficjenta zmian w projekcie.


Ponadto, należy zaznaczyć, iż zgodnie z ww. Wytycznymi w przypadku projektów współpracy ponadnarodowej IP jest zobowiązana do zapewnienia dostępności środków dla beneficjentów zamierzających nawiązać współpracę ponadnarodową w trakcie realizacji projektów. IP powinny także szeroko informować beneficjentów oraz projektodawców o możliwości nawiązania współpracy ponadnarodowej w trakcie realizacji projektu, w szczególności poprzez uwzględnienie takiej informacji w ogłoszeniu o konkursie.