Biblioteka Kiw

14 listopada 2012

Warunki uznania projektu za projekt współpracy ponadnarodowej – w kontekście podstaw wymagania załączenia listu intencyjnego od partnera zagranicznego Wydrukuj

Synteza odpowiedzi IZ – pismo nr DZF-I-82206-22-HK/10 z 26.V.2010

Odpowiadając na wątpliwości, co do możliwości uznania projektu za projekt współpracy ponadnarodowej, IZ przywołała dwa główne warunki:
1) realizacja projektu w partnerstwie z podmiotem zagranicznym
2) występowanie między partnerami kwalifikowanych form współpracy spośród sześciu wymienionych w Wytycznych w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL, MRR, Warszawa.

Za kwestię zasadniczą uznano też konieczność zaistnienia między partnerami wymiany doświadczeń  oraz procesu wzajemnego uczenia się na poziomie ponadnarodowym. Podkreślono, że sam fakt udziału partnera zagranicznego w procesie wdrażania projektu nie jest warunkiem wystarczającym do uznania go za projekt ponadnarodowy.


Jeżeli charakter działań przewidzianych do realizacji przez partnera zagranicznego w projekcie nie wskazuje, że projekt można uznać za ponadnarodowy, to możliwa jest jego realizacja na zasadach partnerstwa krajowego, zgodnie z Zakresem realizacji projektów partnerskich określonym przez IZ POKL.


Należy jednak zaznaczyć, iż w takim przypadku Beneficjent, jako lider partnerstwa powinien w szczególności zapewnić właściwe udokumentowanie wydatków ponoszonych w ramach projektu przez partnera zagranicznego oraz zgodność z polskim prawem w zakresie finansów publicznych przepływów finansowych między liderem i partnerem. Ponadto, umowa partnerska powinna zostać zawarta w sposób zgodny z obowiązującym w Polsce prawem.

Należy jeszcze raz podkreślić, iż projekt wdrażany w partnerstwie z podmiotem zagranicznym, w przypadku którego nie są spełnione wspomniane powyżej kryteria merytoryczne, należy traktować jako projekt realizowany w partnerstwie krajowym i uwzględnić wszystkie wymogi stawiane w tym zakresie w Systemie Realizacji PO KL.