25 września 2013

Przedstawiciele KIW na Warsztatach Europejskiej Współpracy w Chełmie Wydrukuj

W dniach 18-19 września br. w ramach Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, przedstawiciele Krajowej Instytucji Wspomagającej uczestniczyli w Warsztatach Europejskiej Współpracy w Chełmie. Spotkanie miało charakter międzynarodowy, a uczestniczyli w nim partnerzy z Białorusi, Niemiec, Ukrainy i ze Szwecji, a także przedstawiciele chełmskich instytucji – Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, gminy Kraśniczyn, Powiatowego Urzędu Pracy, przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in.: Euroregion Bug, Stowarzyszenie Ośrodek Wspierania Rodziny, Stowarzyszenie Hospicjum Domowe, Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych Komunikacji Społecznej, Klub Seniora. Spotkanie, otwarte przez Wicemarszałka Województwa Lubelskiego, Krzysztofa Grabczuka, poświęcone było nawiązywaniu i pogłębianiu współpracy pomiędzy instytucjami i beneficjentami z Polski oraz z innych krajów oraz dało możliwości rozszerzania projektów Europejskiego Funduszu Społecznego o komponent ponadnarodowy. Projekty współpracy ponadnarodowej, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dają w tym względzie szansę zarówno tym, którzy mają doświadczenie w realizacji projektów z partnerami z innych krajów, jak i tym, którzy chcieliby taką współpracę nawiązać po raz pierwszy. Takie też instytucje były obecne na Warsztatach Europejskiej Współpracy, których tematem przewodnim było wsparcie skierowane do osób starszych (tzw. grupa 50+) i związane z nimi projekty, inicjatywy oraz możliwe do realizacji przedsięwzięcia w obecnej i przyszłej perspektywie programowej.

Reprezentanci z krajów/instytucji, aby się lepiej poznać, przedstawili najpierw obszar i zakres swoich działań, dokonań i zainteresowań oraz realizowane projekty, dzięki czemu uczestnicy Warsztatów mogli juz na początku zorientować się w poruszanej tematyce i możliwościach nawiązywania współpracy. W dalszej kolejności, przedstawicielka Krajowej Instytucji Wspomagającej dokonała wprowadzenia do współpracy ponadnarodowej, realizowanej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z naciskiem na wciąż istniejące możliwości rozszerzania projektów o komponent ponadnarodowy.

Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję bezpośredniego zwiedzenia i zapoznania się z szeregiem inicjatyw już realizowanych w Chełmie, m. in. z Domem Dziennego Pobytu w Chełmie, Domem Opieki Społecznej czy Hospicjum Domowym. Na spotkaniu zaprezentowano również szczegółową działalność Klubu Seniora w Chełmie. Na koniec spotkania przedstawiciele KIW przedstawili zakres wsparcia Krajowej Instytucji Wspomagającej, w szczególności w obszarze poszukiwania partnerów do współpracy, a reprezentanci Regionalnego Ośrodka EFS w Chełmie - projekty realizowane przez tę instytucję. Spotkanie zaowocowało wymianą informacji, doświadczeń i dobrych praktyk, co już przełożyło się na dalszą współpracę pomiędzy uczestniczącymi w warsztatach instytucjami.

Tego typu inicjatywy są krokiem w stronę zwiększenia liczby i jakości rozszerzeń projektów o komponent ponadnarodowy, a ponadto pomagają intensyfikować współpracę pomiędzy partnerami z polskimi i zagranicznymi.